Овуляція – це стан, при якому виходить з яєчника яйцеклітина, яка дозріла, і далі слід в маткові труби. Там вона може оплодотвориться, перетворитися у зиготу і попрямувати в матку, де з часом стане плодом. Можливий і інший варіант. Якщо не відбулося запліднення, яйцеклітина гине і виходить назовні з менструальними виділеннями. У тій період, коли відбувається вихід яйцеклітини, у жінки, через що відбуваються в її організмі змін, збільшується можливість настання вагітності. Тому важливо знати, що таке овуляція, щоб планувати народження дітей і статеве життя.
Овуляція – стадія піку фертильності у жінок
Менструальний цикл складається з таких етапів:
● Фолікулярний – відбувається дозрівання фолікула. Ймовірність завагітніти в перші дні циклу мінімальна. По мірі дозрівання фолікула цей шанс збільшується на 33-40%.
● Овуляція відбувається у кожної жінки індивідуально, в середньому на 12-16 день циклу. В цей період вже зрілий фолікул, виходить яйцеклітина. В організмі жінки змінюється концентрація естрогену, шийка матки розширюється, її структура стає більш пухкою. Це сприяє легкому проникненню сперматозоїда до яйцеклітини. Овуляція у жінок є піком фертильності.
● Лютеиновый – на місці яйцеклітини утворюється жовте тіло. Воно відмирає через 3 дні, якщо не відбулося зачаття. В разі запліднення воно зберігає активність протягом 10-12 тижнів і виробляє прогестерон, який необхідний для розвитку вагітності.
Симптоми овуляції
Про те, що наступила овуляція, симптоми можуть свідчити такі:
● Легка біль у нижній частині живота тягнучого характеру виникає з тієї причини, що яйцеклітина, виходячи з фолікула, подразнює слизову.
● Відчуття поколювання і набрякання грудних залоз буває в результаті гормональних змін, які виникають в момент виходу яйцеклітини.
● Рясні прозорі виділення з піхви слизового характеру.
● Здуття живота з-за впливу гормонів.
● Підвищення сексуального потягу.
● Зміна настрою.
● Загострення смаку і запаху.
Перераховані ознаки не є типовими для всіх жінок, так як кожен організм відрізняється унікальністю. Тому в одних ці симптоми можуть бути максимально вираженими, а в інших овуляція протікає безсимптомно.
Як правильно визначити дні овуляції
Розрахувати овуляцію можна різними методами. Не можна покладатися тільки на свої відчуття. Це можна зробити за допомогою контролю базальної температури (при настанні овуляції спостерігається її підвищення на 0,25 — 0,5 °C), УЗД-моніторингу, аналізів на гормони. Є також спеціальні тест-смужки, які визначають настання овуляції (схожі з тестами для визначення вагітності).
Кожна жінка може з легкістю використовувати калькулятор овуляції. Для цього вводитися тривалість циклу і перший день останньої менструації. Усі ці спосібі дають можливість правильно планувати своє життя.